Praca w wieloma lampami błyskowymi Stroboss, czyli jak zaświecić na weselu? | lampy błyskowe na weselu

 

lampy błyskowe na weselu
lampy błyskowe na weselu

 

Temat jak “zaświecić na weselu” wraca do nas w bardzo dużej ilości pytań, porad, często przewija się na naszych warsztatach (mamy o tym osobny dział z ćwiczeniami) więc postanowiliśmy zebrać nasze przemyślenia w jednym artykule. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jeden wpis to kropla w morzu tematu świecenia, ale zawsze to coś do czego można wrócić i ma swoje zakotwiczenie w sieci. Napiszemy po krótce jak wygląda nasz świetlny workflow i jak do tego podchodzimy za każdym razem.

Podczas wykonywanych przez nas reportaży ślubnych, lamp błyskowych zaczynamy używać dopiero na weselu. Wcześniej podczas przygotowań i ceremonii oraz sesji pracujemy tylko na świetle zastanym. To dla nas ważne z wielu względów, ale najistotniejsze jest to, że w każdym z tych momentów chcemy zachować naturalny kolor tego co widzimy przed naszymi obiektywami.

 

Jakiego zestawu używamy?

 

 

Zazwyczaj pracujemy w zestawie od 3 do 5 lamp zewnętrznych. Zawsze u nas na body znajduje się wyzwalacz Quadralite Navigator X Plus, pozwala on na zamontowanie bezpośrednio na nim lampy błyskowej. Pozwala on sterować wieloma lampami i do każdej z nich dobierać pasującą moc i ustawienia.
Dodatkowo używamy lampy typu Quadralite Stroboss 60, te lampy są rozmieszczone na sali tanecznej. W tym modelu do zasilania używa się akumlatorów AA, lampy działają szybko i długo, spokojnie wystarczają na ok 1000-1500 błysków z mocą nie przekraczająca 1/4. W zależności od wielkości i wysokości potrzebujemy tu od 2 do 4 lamp, żeby uzyskać zadowalający efekt świetlny.
Używamy również lampy Quadralite Stroboss V1 służy ona nam do wyzwalania pozostałych lamp oraz do delikatnego doświetlenia pierwszego planu. Ten model został wyposażony w duży akumulator, lampa w serii działa bardzo szybko i jeszcze nie zdarzyło nam się aby podczas reportażu zabrakło energii w akumulatorze, spokojnie wytrzymuje 2000+ błysków z mocą poniżej 1/4. Co ważne, okrągły planik daje ciekawy efekt, światło rozkłada się bardziej równomiernie i ma fajny miękki look.

 

Dlaczego warto używać więcej niż 1 lampy?

To pytanie często pada. Po co? Czemu nie 1? Czy to wygodne? O co z tym chodzi? W naszym poczuciu podczas wyzwania lampy tylko z aparatu, efekt jest płaski i nudny, zabawa zaczyna się dopiero gdy dołożymy dodatkowe źródło światła w postaci dodatkowych 2-4 lamp. Wówczas zdjęcie staje się bardziej dynamiczne i “trójwymiarowe”.  W dodatku zastosowanie odpowiednich parametrów pozwala uzyskać atmosferę naturalnego oświetlenia, co z kolei daje to, że nie tracimy dekoracji oświetlaniem przygotowanego przez DJ’a lub wynajętej do tego firmy. Przykładowo, różowe czy niebieskie, popularne ledy, nie zalewają wówczas całego kadru, nie dają zafarbu, tylko rzeczywiście udaje się pokazać ich dekoracyjną funkcję

 

Jak lampy sprawdzają się z nowymi bezlusterkowcami Canona Eos R6?

 

 

Na zestawie Canon R6 oraz Stroboss V1 + 60 zrobiliśmy już kilkanaście reportaży ślubnych. Szczerze? Komfort pracy podczas błyskania jest równy, a nawet i lepszy niż w tradycyjnych lustrzankach. Brak jakichkolwiek opóźnieniem, zamrożeń, wszystko dobywa się bardzo płynnie, dodatkowym atutem jest wizjer cyfrowy, który nawet w bardzo ciemnych warunkach pozwoli doskonale ocenić i zbudować kard.

 

Zatem jak zamontować lampy?

 

Sytuacja perfekcyjna? Ukryć je. Wiemy, że nie zawsze się to udaje, ale staramy się jak najbardziej schować je aby nie przykuwały uwagi gości i nie były niewygodnymi potykaczkami. W 80% przypadków nam się to udaje. Najlepsze ustawienie lampy to ok. 2 metry nad parkietem (szukajcie antresoli, chwała salom za antresole i balkony w tym przypadku), światło wtedy bez przeszkód jest rozprowadzane po całym wnętrzu. Najlepiej sprawdzają się statyw, jeśli nie ma na nie miejsca, można wspomóc się różnego rodzaju łapkami, gumkami albo chwytakami, żeby lampa była możliwie jak najwyżej. Dobrym zwyczajem jest też rozstawienie lamp w przeciwległych rogach sali, tak aby świeciły na siebie. Jeśli mamy 4 lampy a sala jest w kształcie kwadratu to sytuacja jest prosta, bo w każdym rogu dajemy po jednej lampie.

 

 

 

Jakie są nasze ustawienia lampy ?

 

Jednego sprawdzonego przepisu niestety nie ma, ale w tym cała zabawa. Tu trzeba dużo eksperymentować, ponieważ za każdym razem trafimy na inne warunki oświetleniowe i lokalowe. Warto zacząć od ustawienia lamp w trybie TTL, to często przynosi niezłe efekty, możemy tu korygować ekspozycję, „zmuszając” lampę aby świeciła np o -1EV mniej. Wadą tego rozwiązania jest to, że ujęcia mogą być różnie ponaświetlane i w postprodukcji poświęcimy więcej czasu na wyrównanie tego. Jeśli mamy więcej czasu, to ustawiamy wszystkie lampy na tryb manualny, wówczas mamy  zawsze ten sam efekt i taką samą ilość światła. Warto zacząć od ustawienia mocy lampy na aparacie: 1/32 a lamp zewnętrznych na: 1/16, sprawdzenia jaki mamy efekt i wtedy można  eksperymentować aż do satysfakcjonujących wyników na wyświetlaczu.  Każdą z 5 lamp możemy sterować osobno, więc mamy bardzo precyzyjne możliwości ustawienia światła.
Aby zmienić charakter światła poza mocą i trybem możemy dostosować szerokość jej świecenia.
W zakresie od 28 mm – wtedy lampa świeci szeroko, do 105 mm – wtedy strumień jest wąski i daje ciekawy i nietypowy efekt.
Najlepsza rada, to dużo ćwiczyć i eksperymentować, na prowadzonych przez nas warsztatach z fotografii ślubnej testujemy te rozwiązania i pokazujemy nasze patenty na szybkie i skuteczne ustawianie tego zestawu lamp.

 

 

 

Before and after

 

Tutaj chcemy Wam pokazać tę samą scenę zaświeconą na 1 lampę przypiętą na body oraz obrazek zaświecony na 4 lampy. Obydwa ujęcia bez żadnej dodatkowej obróbki, żeby było łatwiej ocenić efekt prosto z aparatu.

 

1 lampa na aparacie:

Światło jest płaskie i nudne, aby dobrze doświetlić większą salę lampa musi działać z pełną mocą, co wiążę się z niebezpieczeństwem przepalonych klatek oraz żywotność lampy jest ograniczona.

 

1 lampa na aparacie plus 3 lampy na statywach:

Postacie są dobrze oświetlone, a dzięki dodatkowym lampom zyskują większą dynamikę i trójwymiarowość. Widzimy dużo więcej klimatycznego światła od DJ’a, girlandy żarówkowe są wyraźne a tańczące osoby mają więcej widocznych szczegółów.

 

Podsumowanie

Jeśli szukacie w miarę tanich i nieźle wykonanych lamp do zaświecenie na parkiecie, to Quadralite Stroboss 60 jest świetnym rozwiązaniem, spokojnie wystarczy model zasilany paluszkami. Najlepiej pasuje do wyzwolenia takiego zastawu wyzwalacz Navigator X Plus, możecie na nim zamocować dodatkową lampę, gorąca stopka jest stabilna i bezpieczna. Jeśli nie posiadacie lampy systemowej, to warto zastanowić się na Quadralite Stroboss V1, ale jeśli mamy być szczerzy, to każda systemowa lampa będzie świeciła lepiej i dobierała dokładniejsze ustawienia.

Reasumując, my nie wyobrażamy sobie fotografowania wesela tylko na świetle zastanym lub 1 lampą na body. Utracilibyśmy wówczas możliwość tworzenia wieloplanów, oddania klimatu koorystyczno-świetlnego imprezy i możliwości pobawienia się efektami błysku. Polecamy wypróbujcie chociaż na 1 wesele taki system.

 

no comments
Comment

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

Nie możemy się doczekać by poznać Waszą historię

Menu